ZHCS400TC
DigiKey Part Number
31-ZHCS400TCTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZHCS400TCCT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZHCS400TCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS400TC
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 400mA Surface Mount SOD-323
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 25V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
400mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 400 mA