DMT6009LK3-13
DigiKey Part Number
DMT6009LK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT6009LK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT6009LK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6009LK3-13
Description
MOSFET N-CH 60V 13.3A/57A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 13.3A (Ta), 57A (Tc) 2.6W (Ta) Surface Mount TO-252-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±16V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1925 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 13.5A, 10V