DESD3V3E1BL-7B
DigiKey Part Number
31-DESD3V3E1BL-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DESD3V3E1BL-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-DESD3V3E1BL-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD3V3E1BL-7B
Description
TVS DIODE 3.3VWM 7V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DESD3V3E1BL-7B Models
Category
Power - Peak Pulse
35W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
13pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
3.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)