BZT52C7V5S-7-F
DigiKey Part Number
BZT52C7V5S-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C7V5S-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C7V5S-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C7V5S-7-F
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C7V5S-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms