BZT52C39-13-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 3,770
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Zener Diode 39 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
BZT52C39-13-F
DigiKey Part Number
BZT52C39-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C39-13-F
Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C39-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27.3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms