BAS40W-05-7-F
DigiKey Part Number
BAS40W-05FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS40W-05FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS40W-05FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40W-05-7-F
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 200MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
EDA/CAD Models
BAS40W-05-7-F Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Diodes Incorporated
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA