AP7361C-18SPR-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 268
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SO-EP
AL9910A-5SP-13
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP7361C-18SPR-13
DigiKey Part Number
AP7361C-18SPR-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361C-18SPR-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8-SO-EP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-SO-EP
Voltage Dropout (Max)
0.57V @ 1A (Typ)