AP2127K-3.3TRG1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2127K-3.3TRG1 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP2127K-3.3TRG1 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA |