AP2115R5-1.8TRG1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2115R5-1.8TRG1
DigiKey Part Number
AP2115R5-1.8TRG1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2115R5-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
68dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A