3.0SMCJ20AQ-13
DigiKey Part Number
3.0SMCJ20AQ-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ20AQ-13
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Detailed Description
32.4V Clamp 92.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
3300pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
92.6A