3.0SMCJ13A-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
21.5V Clamp 139.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AC SMB
3.0SMCJ13A-13
DigiKey Part Number
31-3.0SMCJ13A-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ13A-13
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V