XBP24-AUI-080 is Obsolete and no longer manufactured.
Digi
In Stock: 16,996
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XBP24-AUI-080
DigiKey Part Number
602-1479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24-AUI-080
Description
RF TXRX MOD 802.15.4U.FL TH
Customer Reference
Detailed Description
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
Current - Receiving
55mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
215mA
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C