S24SP15004PDFA
DigiKey Part Number
941-1760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S24SP15004PDFA
Description
DC DC CONVERTER 15V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 4A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
93.3%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4A