QFR0824HHP6
DigiKey Part Number
603-QFR0824HHP6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFR0824HHP6
Description
AXIAL 80X80X38MM 24V PWM IP68
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 38.5 CFM (1.08m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
36.4dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.92 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
38.5 CFM (1.08m³/min)
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.193 in H2O (48.1 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C