PMT-12V100W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 222
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 33
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMT-12V100W1AA
DigiKey Part Number
1145-1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-12V100W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PMT-12V100W1AA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.22" L x 3.82" W x 1.50" H (158.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
8.5 A