DSOS-0416-12D
DigiKey Part Number
1144-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOS-0416-12D
Description
SOLENOID PUSH INTERMITTENT 12V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Push) Type 0.060" (1.52mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.060" (1.52mm)
Power (Watts)
3.6 W
Series
DC Resistance (DCR)
40Ohm
Active
Size / Dimension
0.622" L x 0.304" W x 0.393" H (15.80mm x 7.72mm x 9.98mm)
Diameter - Shaft
0.165" (4.19mm)
Type
Open Frame (Push)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Intermittent
Weight
0.013 lb (5.9 g)
Voltage - Rated
12VDC