DRP048V480W1BN
DigiKey Part Number
1145-1094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP048V480W1BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Size / Dimension
5.67" L x 4.67" W x 4.76" H (144.0mm x 118.6mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
10A