DRL-48V75W1AZ
DigiKey Part Number
1145-DRL-48V75W1AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL-48V75W1AZ
Description
AC/DC DIN RAIL 48V 75W - LYTE
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.57A
Category
Current - Output (Max)
1.57A
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
75W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Efficiency
90%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.87" L x 1.06" W x 4.02" H (123.7mm x 26.9mm x 102.1mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
375V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
48V