C0603C-51N0G1T1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Image for C0603C-51N0G1T1 is not available
C0603C-51N0G1T1
DigiKey Part Number
197-C0603C-51N0G1T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C-51N0G1T1
Description
FIXED IND 51NH 475MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 475 mA 300mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C-51N0G1T1 Models
Category
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 200MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)