2EDGK-5.08-04P-14-1000L(H)
DigiKey Part Number
2388-2EDGK-5.08-04P-14-1000L(H)-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
2EDGK-5.08-04P-14-1000L(H)
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Degson
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Part Status
Active
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
4
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
4
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Size
M3
Plug Wire Entry
180°
Torque - Screw
0.6 Nm (5.3 Lb-In)
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length
7-8mm
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Contact Material
Copper Alloy
Current - IEC
20A
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage - IEC
320 V
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Current - UL
15 A