15EDGVC-3.81-04P-14-00L(H)
DigiKey Part Number
2388-15EDGVC-3.81-04P-14-00L(H)TB-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
15EDGVC-3.81-04P-14-00L(H)
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 3.81MM
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90° Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Degson
Current - IEC
7A
Packaging
Bulk
Voltage - IEC
250 V
Part Status
Active
Current - UL
8 A
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL
300 V
Number of Positions
4
Color
Green
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.150" (3.81mm)