AMA18XUR4-120150Y
DigiKey Part Number
5245-AMA18XUR4-120150Y-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA18XUR4-120150Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Size / Dimension
3.55" L x 1.97" W x 1.49" H (90.3mm x 50.0mm x 37.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.5A
Weight
0.265 lb (120.00 g)
Power (Watts)
18 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)