C3AES-1006M
DigiKey Part Number
C3AES-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3AES-1006M
Description
IDC CABLE - CSC10S/AE10M/CCE10S
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Card Edge 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
CW Industries
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Obsolete
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Card Edge
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)