CI2502P1V00-LF
DigiKey Part Number
2987-CI2502P1V00-LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI2502P1V00-LF
Description
2 POS 2.50MM (.098) WIRE TO BOAR
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.098" (2.50mm)
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.350" (8.89mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Circular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
120.0µin (3.05µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
50VAC