VMS-120C-48-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-120C-48-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-120C-48-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-120C-48-CNF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.15" L x 2.44" W x 1.57" H (80.0mm x 62.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
2.5 A