742C043103JP
DigiKey Part Number
60-742C043103JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-742C043103JPCT-ND - Cut Tape (CT)
60-742C043103JPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
742C043103JP
Description
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0606
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0606, Concave
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Manufacturer
CTS Resistor Products
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
10k
Package / Case
0606, Concave
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Number of Resistors
2
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Number of Pins
4
Base Product Number
Power Per Element
63mW