73WL6R018J
DigiKey Part Number
73WL6R018J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73WL6R018J
Description
RES 0.018 OHM 5% 1W 2010 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mOhms ±5% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
73WL6R018J Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)