73L6R39J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
390 mOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
73L6R39J
DigiKey Part Number
73L6R39J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L6R39J
Description
RES 0.39 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
73L6R39J Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)