MXO45-3C-18M432000
DigiKey Part Number
110-MXO45-3C-18M432000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXO45-3C-18M432000
Description
XTAL OSC XO 18.4320MHZ HCMOS TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.432 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tray
Current - Supply (Max)
26mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)