JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001
DigiKey Part Number
2138-JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001TR-ND - Tape & Reel (TR)
2138-JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001CT-ND - Cut Tape (CT)
2138-JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001
Description
LED J COOL WHITE 6500K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting J White, Cool 6500K 2.8V 65mA 120° 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001 Models
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
240mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
CCT (K)
6500K
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
36lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.72mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
14°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V