HCA3500TF-48
DigiKey Part Number
1776-HCA3500TF-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCA3500TF-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3504W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 180 ~ 528 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.243 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
180 ~ 528 VAC
Size / Dimension
16.54" L x 4.33" W x 2.56" H (420.1mm x 110.0mm x 65.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
73 A