MXH474K305E20
DigiKey Part Number
338-MXH474K305E20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXH474K305E20
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 305VAC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C