MXH225K305H23
DigiKey Part Number
338-MXH225K305H23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXH225K305H23
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 305VAC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
0.976" (24.80mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C