DGH505Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH505Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH505Q2R7
Description
CAPACITOR 5F -10%, +30% 2.7V TH
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 70mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 1kHz