DGH335Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH335Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH335Q2R7
Description
CAP 3.3F -10%, +30% 2.7V TH
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 80mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 1kHz