BLH505K801A052
DigiKey Part Number
338-BLH505K801A052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH505K801A052
Description
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.134" (28.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life