947D241K102ACGSN
DigiKey Part Number
947D241K102ACGSN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D241K102ACGSN
Description
CAP FILM 240UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 µF Film Capacitor 230V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)