476AVG100MGBJ
DigiKey Part Number
1572-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476AVG100MGBJ
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 100V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 38mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
476AVG100MGBJ Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm