382LX182M450B092VS
DigiKey Part Number
338-2004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
382LX182M450B092VS
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.701" (94.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V