381LX681M250J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 53
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 370
Datasheet
Similar
In Stock: 5,102
In Stock: 2,037
In Stock: 835
Direct
Rubycon
Nichicon
Nichicon
In Stock: 343
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX681M250J052
DigiKey Part Number
338-2564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX681M250J052
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.38 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C