381LX271M420J452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 700
Upgrade
In Stock: 500
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 187
Rubycon
In Stock: 200
TDK
In Stock: 874
In Stock: 199
Image for 381LX271M420J452 is not available
381LX271M420J452
DigiKey Part Number
381LX271M420J452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX271M420J452
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 740mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.19 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
740mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C