381LX101M315H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 3
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 209
Datasheet
In Stock: 474
In Stock: 640
In Stock: 0
Image for 381LX101M315H012 is not available
381LX101M315H012
DigiKey Part Number
381LX101M315H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX101M315H012
Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.99Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C