380LX471M160H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX471M160H022
DigiKey Part Number
380LX471M160H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX471M160H022
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C