380LX271M500A052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
270 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 746mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX271M500A052
DigiKey Part Number
380LX271M500A052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX271M500A052
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
746mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C