380LQ222M250A052
DigiKey Part Number
338-3932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ222M250A052
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 105mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
105mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C