227ALG050MGBJ
DigiKey Part Number
227ALG050MGBJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227ALG050MGBJ
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm