185332J250RAB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
Upgrade
TDK
Upgrade
3300 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
185332J250RAB-F
DigiKey Part Number
185332J250RAB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185332J250RAB-F
Description
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
185332J250RAB-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V