184102J630RAB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,220
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 12,903
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
184102J630RAB-F
DigiKey Part Number
184102J630RAB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
184102J630RAB-F
Description
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
184102J630RAB-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V