DCT-50MM-KIT
DCT-50MM-KIT
DCT-50MM-KIT
DigiKey Part Number
5412-DCT-50MM-KIT-ND
Manufacturer
CompuCablePlusUSA
Manufacturer Product Number
DCT-50MM-KIT
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Crimp
Packaging
Bag
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
3
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Features
Assembly
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Color
Silver
Contact Type
Signal
Wire Gauge
22 AWG