CDBMT1100-HF
DigiKey Part Number
641-1441-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1441-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1441-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBMT1100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123H
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123H
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBMT1100-HF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123H
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A